Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lutego 2010 r., sygn. I SA/Lu 745/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Stażysta Małgorzata Siwiec, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 lutego 2010 r. sprawy ze skargi A. SA w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej - oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Lu 745/09
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania "A" w W. / Spółka /, Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] w przedmiocie opłaty paliwowej.
Jak wynika z uzasadnienia powyższej decyzji, w dniu 12 października 2006r. na podstawie dokumentu SAD [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Białorusi olej napędowy do silników, klasyfikowany do kodu TARIC 2710 19 41 00. W zgłoszeniu celnym nie zadeklarowano opłaty paliwowej, załączono natomiast do niego, między innymi, fakturę z 12 października 2006r. oraz oświadczenie wskazujące, iż olej napędowy określony kodem CN 2710 19 41 będzie przeznaczony na cele trakcyjne oraz do urządzeń niewymienionych w art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Uznając, że import towaru, o którym mowa, podlegał opłacie paliwowej, wymienioną wyżej decyzją, po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, Naczelnik Urzędu Celnego określił Spółce kwotę opłaty paliwowej przy uwzględnieniu stawki opłaty w kwocie zł 107,63 za tonę.
W odwołaniu od decyzji organu I instancji strona wniosła o jej uchylenie i umorzenie postępowania zarzucając naruszenie art. 37h ust. 1 w związku z ust. 2 i 3 ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym w związku z art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym ( przez uznanie, iż importowane paliwo, wykorzystane do celów trakcyjnych oraz do urządzeń niewymienionych w art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym, podlega opłacie paliwowej ), art.14b § 2 w związku z art.14b § 1 ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005r. do 30 czerwca 2007r. w związku z art. 37h ust. 1 ustawy o autostradach płatnych... ( przez niezastosowanie się do wiążącej interpretacji prawa podatkowego wydanej na rzecz Spółki przez Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. ), art. 65 ustawy Prawo celne w związku z art. 37o ust. 1 pkt 2 i w związku z art.37q ustawy o autostradach płatnych ... oraz w związku z art. 239a ordynacji podatkowej ( przez uznanie, iż decyzja podlega wykonaniu oraz wezwanie Spółki do uiszczenia opłaty paliwowej w terminie 10 dni od dnia otrzymania decyzji ). Wyraziła pogląd, iż z językowej, celowościowej i systemowej wykładni art. 37h ustawy o autostradach płatnych... wynika, że import olejów napędowych wykorzystywanych do celów trakcyjnych nie podlega opłacie paliwowej, której podlega tylko i wyłącznie paliwo, które zostanie faktycznie wykorzystane do napędu pojazdów w rozumieniu art. 2 pkt 31 Prawa o ruchu drogowym. Wskazała na związanie organów podatkowych w B., zgodnie z art.14b § 2 ordynacji podatkowej, interpretacją wydaną na rzecz Spółki przez Naczelnika Urzędu Celnego w W. w przedmiocie braku obowiązku uiszczenia opłaty paliwowej od paliwa wykorzystywanego do celów trakcyjnych. Nadto podniosła, iż decyzja Naczelnika Urzędu Celnego nie podlega wykonaniu zgodnie z art. 239a ordynacji podatkowej i dodała, że w przepisach ustawy o autostradach płatnych... brak jest przepisu regulującego termin uiszczenia różnicy pomiędzy opłatą paliwową określoną w decyzji a uiszczoną przez podatnika.