Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. IV SA/Gl 447/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2010 r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta M. z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
W dniu [...] L.W. złożył w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w M. wniosek o przyznanie pomocy w formie zasiłku okresowego.
Postanowieniem z dnia [...], nr [...], Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. działający z upoważnienia Burmistrza Miasta M. umorzył postępowanie w sprawie przyznania wnioskodawcy zasiłku okresowego.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia podniósł, że w dniu złożenia wniosku o przyznanie tego świadczenia ustalono termin wywiadu środowiskowego na [...], w lokalu położonym w M. przy ul. Św. W.. W dniu [...] L.W. zjawił się jednak w Ośrodku twierdząc, że ze wskazanego wyżej mieszkania został wyeksmitowany oraz podając jako nowe miejsce pobytu przydzielony mu lokal przy ul. R.. W konsekwencji ustalono nowy termin wywiadu w tym miejscu na [...], jednak tak w umówionym dniu, jak i w kolejnych terminach ([...] i [...]) pracownik socjalny nie zastał skarżącego i to zarówno pod nowym, jak i pod dotychczasowym adresem. Następnie, to jest w dniu [...] L.W. zgłosił się do Ośrodka i w trakcie rozmowy przeprowadzonej z pracownikiem socjalnym nie był w stanie jednoznacznie określić swojego miejsca zamieszkania. Twierdził bowiem, że mieszka w M. przy ul. Św. W., na dworcu PKP, a także na R. w M.. Równocześnie, w toku postępowania ustalono, że wyżej wymieniony odmówił podpisania umowy najmu lokalu przy ul. R. i nie wyraził zgody na umieszczenie go w schronisku dla bezdomnych. W tym stanie rzeczy organ pierwszej instancji powołał się na treść art. 106 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej wskazując, iż przeprowadzenie wywiadu środowiskowego ze stroną nie doszło do skutku, a w związku z tym dalsze prowadzenie postępowanie stało się bezprzedmiotowe, co uzasadnia zastosowanie w sprawie art. 105 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) - zwanej dalej z dnia K.p.a.