Orzeczenie
Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. II SA/Gd 361/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Jędrkowiak po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skarg P. B.-Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 maja 2009r., nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego postanawia odmówić skarżącej przyznania prawa pomocy.
Uzasadnienie
W dniu 13 listopada 2009r. wpłynął wniosek P. B.-Z. o przyznanie prawa pomocy przez ustanowienie adwokata. W uzasadnieniu skarżąca wskazała, iż jej sytuacja materialna nie pozwala na ustanowienie pełnomocnika celem sporządzenia skargi kasacyjnej. Podała, iż prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z trojgiem dzieci w wieku 9, 5 i 2 lata. Mąż skarżącej odbywa karę pozbawienia wolności. Rodzina zamieszkuje w mieszkaniu komunalnym, gdzie głównym najemcą jest matka skarżącej. Jedynym dochodem jest wynagrodzenie za prace wnioskodawczyni w wysokości 1.275,94 zł netto.
W związku z powziętymi wątpliwościami co do możliwości płatniczych wnioskodawczyni, Sąd, pismem z dnia 17 listopada 2009 r. (doręczonym w dniu 20 listopada 2009 r.), zobowiązał skarżącą do przedłożenia szeregu dokumentów źródłowych, które uznał za niezbędne do ustalenia rzeczywistej sytuacji materialno-bytowej rodziny wnioskodawczyni (m.in. zażądano wyciągów z rachunków bankowych). Pouczono także wnioskodawczynię, że niezastosowanie się do treści wezwanie może być potraktowane jako brak należytego wykazania przez stronę przesłanek przyznania prawa pomocy określonych w art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) i może skutkować negatywnym rozstrzygnięciem w przedmiocie wniosku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right