Postanowienie WSA w Bydgoszczy z dnia 5 lutego 2010 r., sygn. I SA/Bd 635/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Sędzia Izabela Najda-Ossowska po rozpoznaniu w dniu 05 lutego 2010r. na posiedzeniu niejawnym wniosku H. R. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki postanowił oddalić wniosek o przyznanie prawa pomocy
Uzasadnienie
Skarżący w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy zamieścił wniosek o zwolnienie w całości od kosztów sądowych. Ze względów formalnych został on pozostawiony bez rozpoznania zarówno przez Referendarza, jak i w następstwie wniesionego sprzeciwu przez Sąd. Orzeczenia w tym przedmiocie zostały skontrolowane przez Naczelny Sąd Administracyjny, który postanowieniem z dnia 26 lutego 2009r. oddalił zażalenie w tym zakresie.
Na etapie składania zażalenia skarżący złożył wniosek o prawo pomocy na urzędowym formularzu i wniosek ten został odrębnie rozpoznany postanowieniem Referendarza z 02 kwietnia 2004r, odmawiającym przyznania prawa pomocy. W następstwie rozpoznania sprzeciwu, Sąd postanowieniem z 04 maja 2009r. także odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. W uzasadnieniu wskazano, iż skarżący pozostaje w jednym gospodarstwie domowym z żoną oraz dwójką dzieci, miesięczny dochód wynosi [...]zł, przy czym skarżący utrzymuje się z prowadzonej działalności gospodarczej, z której uzyskuje dochód w wysokości [...]zł a jego żona pracuje jako nauczyciel i zarabia [...]zł. Jako posiadany we współwłasności z żoną majątek, skarżący wskazał dwa mieszkania oraz współwłasność hali produkcyjnej. W związku z powyższym w ocenie Sądu nie zostały spełnione warunki określone w art. 246 §1 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270: z późn. zm. - zwanej dalej p.p.s.a.), zgodnie z którym przyznanie prawa pomocy następuje, gdy osoba wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. W ocenie Sądu zapłata wpisu w wysokości 500zł nie będzie skutkowała uszczerbkiem dla utrzymania.