Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. II SA/Bk 633/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.), Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 04 lutego 2010 r. sprawy ze skargi S. Z. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nakazania rozbiórki zbiorników wodnych - oddala skargę.-

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w B., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz art. 49b ust. 1 i art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. nr 156, poz. 1118 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego w S. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] wydaną w przedmiocie odmowy nakazania S. M. rozbiórki zbiorników wodnych na działkach nr geod. 122 i 123/2 w miejscowości [...].

U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia:

Z wnioskiem "o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu likwidacji samowoli budowlanej polegającej na wykopaniu przez S. M. trzech zbiorników wodnych na w/w działkach oraz grobli bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego" do organu nadzoru budowlanego wystąpił w dniu 6 maja 2009 r. S. Z.

W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, w tym wizji lokalnej dokonanej w dniu 29 maja 2009 r., organ I instancji ustalił, że S. M. nie prowadził żadnych prac związanych z budową lub rozbudową istniejących zbiorników wodnych. Zakres wykonanych robót na tych zbiornikach w latach poprzednich związany był z ich bieżącą konserwacją. Prowadzone roboty nie wymagały pozwolenia na budowę ani też zgłoszenia w organach administracji architektoniczno - budowlanej. Dlatego też organ I instancji uznał, że brak jest podstaw do prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie likwidacji samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00