Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. VII SA/Wa 2066/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Nowak, , Sędzia WSA Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA Leszek Kamiński (spr.), Protokolant Joanna Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi D. S. i M. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2009 r. nr: [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Starosta Powiatowy w M., po rozpoznaniu wniosku inwestora z dnia [...] czerwca 2009 r., decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r., Nr [...], na podstawie art. 35 ust. 3 i art. 80 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm.), zw. dalej Prawo budowlane oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, ze zm.), zw. dalej k.p.a., odmówił D. i M. S. zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego, na działkach Nr [...] i [...] położonych w M. przy ul. [...].
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w załączonej do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dokumentacji projektowej były braki i nieprawidłowości.
Na tej podstawie w dniu [...] lipca 2009 r. wydał postanowienie, którym nałożył na inwestora obowiązek uzupełnienia zaistniałych braków i nieprawidłowości, w terminie do dnia [...] lipca 2009 r. Po zwrocie dokumentacji przez inwestora organ stwierdził, że projekty budowlane w zakresie zachowania ustalonej nieprzekraczalnej linii zabudowy nie zostały uzupełnione. Ściana północna projektowanego budynku została zaprojektowana w odległości 6,0 m od krawędzi jezdni ulicy [...], co w ocenie organu jest niezgodne z § 43 ust. 2 pkt 2 c miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta M., ponieważ ustalona linia zabudowy powinna być w odległości 5,0 m od ciągu komunikacyjnego, czyli od chodnika (nie od krawędzi jezdni). Nadto w aktach sprawy została załączona zgoda Burmistrza Miasta M. na nadwieszenie wystające poza linię zabudowy.