Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Po 1027/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi Miasta G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania interpretacji z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej oddala skargę /-/ K. Pawlicki /-/ M. Skwierzyńska /-/ K. Wolna-Kubicka

Uzasadnienie

ISA/Po 1027/09

UZASADNIENIE

Urząd Miejski w G. zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia: kto powinien mieć nadany numer identyfikacji podatkowej NIP - gmina - Miasto G., czy urząd miejski.

We wniosku strona przedstawiła stan faktyczny z którego wynika, że Urząd Miejski w G. jest jednostką organizacyjną gminy i posiada nadany NIP. Ten NIP jest podawany przez urząd w deklaracjach składanych do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w innej dokumentacji , w której wymagany jest NIP. W związku z umową pożyczki na realizację budowy kanalizacji sanitarnej, wskazano na braki w złożonej dokumentacji polegające na niepodaniu numeru NIP dla Miasta G. jako wnioskodawcy i beneficjenta pożyczki.

Zdaniem wnioskodawcy właściwym rozwiązaniem jest posiadanie numeru NIP tylko przez Urząd Miejski w G., działający w formie jednostki budżetowej i będący jednocześnie jednostką organizacyjną gminy - Miasta G.

Integralną częścią uzasadnienia dla przedstawionego powyżej stanowiska były uwagi członka Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wniesione na posiedzeniu przedmiotowego zespołu, z których wynika, że z punktu widzenia podatku VAT stawianie równości pomiędzy gminą i urzędem wydaje się nieporozumieniem, gdyż:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00