Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Po 967/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi "A" sp.j. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące grudzień 2004 r., styczeń i luty 2005 r. oddala skargę /-/ K. Pawlicki /-/ M. Skwierzyńska /-/ K. Wolna-Kubicka
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w oparciu o ustalenia dokonane w ramach postępowania kontrolnego w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług za miesiące: grudzień 2004 r., styczeń 2005 r. i luty 2005 r. przez firmę "P." z siedzibą w K., zakwestionował odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup oleju napędowego wystawionych przez firmę "F." z siedzibą w P.
Organ ustalił, że A. K. w dniu [...] sierpnia 2003 r. zarejestrowała działalność firmy "F." w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Gminy M. Dnia [...] maja 2005 r. działalność ta została wykreślona z tej ewidencji.
Ponadto w dniu [...] września 2003 r. A. K. złożyła zgłoszenie rejestracyjne podatnika od towarów i usług w Urzędzie Skarbowym P, lecz w okresie od września 2003 r. do kwietnia 2004 r. nie złożyła żadnej deklaracji podatkowej w zakresie podatku od towaru i usług. Z dniem [...] kwietnia 2004 r. firma "F." została wykreślona z ewidencji podatników VAT.
Właścicielka firmy "F." - jak wynika z przeprowadzonego postępowania kontrolnego, w tym ze złożonych przez nią zeznań - nie ponosiła wydatków na nabycie i transporty oleju napędowego, nie zbierała zamówień na olej napędowy, ani nie ustalała warunków dostaw, tj. ilości, miejsc dostaw, ceny, terminów dostaw, form i terminów płatności, nie zawierała umów z odbiorcami, nie pobierała też gotówki płaconej przez odbiorców za dostarczane paliwo. A. K. nie posiada żadnych maszyn, urządzeń i środków transportu - koniecznych do wykonywania działalności gospodarczej, nie zatrudniała też żadnych pracowników. A. K. stwierdziła, że wystawione faktury były dokumentami fikcyjnymi i cała działalność firmy "F." była fikcyjna.