Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Łd 789/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gortych - Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie pozwolenia na nadbudowę i rozbudowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...]., nr [...], znak: [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego J. G. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], znak: [...], wydaną na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2003r., nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz na podstawie art. 104 k.p.a., Prezydent Miasta Ł. zatwierdził projekt budowlany i udzielił A. S. i M. S. pozwolenia na nadbudowę i rozbudowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego (obiekt kat. I), budowę wewnętrznej instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej c.o. wraz z rozbudową instalacji gazowej oraz rozbiórkę ściany na nieruchomości przy ul. A 15 (dz. nr [...], obręb [...]) w Ł. Wskazał przy tym, że obszar oddziaływania obiektu, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane obejmuje nieruchomość przy ul. A 13 (dz. nr [...], obręb [...]) i przy ul. A 17 (dz. nr [...], obręb [...]).
W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w dniu 9 grudnia 2008r. A. S. i M. S. złożyli wniosek o wydanie pozwolenia na nadbudowę i rozbudowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego, budowę wewnętrznej instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej c.o. wraz z rozbudową instalacji gazowej na terenie nieruchomości przy ul. A 15 w Ł. oraz rozbiórkę ściany usytuowanej w zachodniej granicy działki. Z uwagi na niewywiązanie się przez inwestorów z obowiązku uzupełnienia dokumentacji nałożonego postanowieniem z dnia [...], nr [...], decyzją z dnia [...]., nr [...] Prezydent Miasta Ł. odmówił zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na powyższe roboty budowlane. W wyniku rozpatrzenia odwołania inwestorów, decyzją z dnia [...], nr [...] organ II instancji uchylił w/w decyzję oraz poprzedzające je postanowienie z dnia [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji jednocześnie wskazując na konieczność uzupełnienia dokumentacji. W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku i przedłożenie niezbędnych dokumentów inwestorzy uzupełnili wniosek o udzielenie pozwolenia na rozbiórkę ściany pozostałej po wyburzonym budynku gospodarczym, projekt budowlany zaopatrzony w oryginalne podpisy projektantów na stronie tytułowej zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. nr 120, poz. 1133), zaświadczenie projektantów o przynależności do Izby Inżynierów Budownictwa poświadczone za zgodność z oryginałem przez Łódzką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa oraz uzasadnienie przyjętych w złożonym w projekcie architektoniczno - budowlanym rozwiązań.