Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Bk 474/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Pietrasz, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Wojciech Stachurski (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi I. K. i J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] sierpnia 2009 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy N. S. z [...] kwietnia 2009 r. nr [...], w której ustalono Państwu J. i I. K. (dalej zwani również jako "Skarżący") zobowiązanie w podatku od nieruchomości położonej w miejscowości N. S. (działka nr [...]) w kwocie 15.123 zł. Przedmiotem opodatkowania były grunty i budynki po dawnych koszarach wojskowych, nabyte przez Skarżących pod koniec 2008 r. od Agencji Mienia Wojskowego w O. W wydanej wobec Skarżących decyzji wymiarowej w podatku od nieruchomości, zostały one zaklasyfikowane jako grunty i budynki pozostałe.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że analiza treści art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 4, art. 4 i art. 6 ust. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r.

o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 ze zm.

(dalej powoływanej w skrócie: "u.p.o.l.") prowadzi do wniosku, że podatkowi

od nieruchomości podlegają wszelkie budynki (lub ich części) oraz grunty. Również budynki w żaden sposób niewykorzystywane są obciążone omawianym podatkiem. W ustawie nie uzależniono wysokości stawki podatkowej od stanu technicznego zabudowań (z wyjątkiem przedsiębiorców), tym bardziej nie uzależniono powstania obowiązku podatkowego od stanu technicznego budynków. Podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy i powstanie obowiązku podatkowego uzależnione jest wyłącznie od faktu władania majątkiem. Konieczność poniesienia nakładów finansowych na nieruchomość również nie ma znaczenia przy wymiarze tego podatku. Skoro obiekty spełniały kryteria wymienione w art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. (trwały związek z gruntem, wydzielenie z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, fundamenty i dach), to w ocenie Kolegium, jako budynki podlegały opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00