Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wr 363/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz, Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk (sprawozdawca), Protokolant Ewa Bogulak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenie należności wynikających z długu celnego oraz podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej [...] ([...]) złotych kosztów postępowania; III. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do dnia prawomocności wyroku.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego OGL [...]z dnia [...]r. spółka A. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towary określone jako "drukarki" o symbolach [...], klasyfikując je według kodu TARIC 8471 60 20 90. W wyniku kontroli tego zgłoszenia, na podstawie art. 78 ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, powstała wątpliwość w zakresie zadeklarowanej przez stronę klasyfikacji importowanych towarów. W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego we W. wszczął z urzędu w przedmiotowej sprawie postępowanie. Uwzględniając dokonane ustalenia faktyczne, organ pierwszej instancji stwierdził, że drukarki zaklasyfikowano nieprawidłowo. W związku z tym wydał w dniu [...]r. decyzję Nr [...], w której zaklasyfikował towar według kodu CN 8472 90 80 00.

Spółka odwołała się od tej decyzji, zarzucając, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa i wnosząc o jej uchylenie w całości i o umorzenie postępowania.

W wyniku rozpatrzenia odwołania Dyrektor Izby Celnej we W., decyzją opisaną w sentencji niniejszego wyroku, utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne orzeczenie.

Odnosząc się do konkretnych zarzutów podniesionych przez stronę, organ odwoławczy wyjaśnił, że Taryfa celna stanowiąca załącznik I rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256), w brzmieniu określonym przez rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1719/2005 z dnia 27 października 2005 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 286 z 2005 r.), przyjęła nazewnictwo i pełne zasady interpretacji Scalonej Nomenklatury Określania i Kodowania Towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00