Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1343/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. we Wrocławiu na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2003r oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...] r. nr [...], określającą A spółce z o.o. z siedzibą we W. za czerwiec 2003 r. kwoty różnicy podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości 6.032 zł.
Z akt sprawy wynika, że organ I instancji po przeprowadzonego postępowania kontrolnego i podatkowego stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług za czerwiec 2003 r., polegające na ujęciu w deklaracji: faktury VAT nr [...] z dnia [...] r. wystawionej na rzecz B w Ł., dokumentującej sprzedaż zestawów drenów noworodkowych (symbol PKWiU 33.10.15) ze stawką 7% podatku VAT oraz zestawów drenów niemowlęcych (symbol PKWiU 33.10.15.) ze stawką 7% podatku VAT.
Organ powołał art. 18 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - dalej: ustawa o VAT i stwierdził, że obniżone stawki podatku, tj. 0%, 3% i 7% stosuje się do towarów i usług enumeratywnie wymienionych w przepisach ustawy o VAT oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych. Wyjaśniono jednocześnie, że od 1 stycznia 2003 r., na podstawie art. 4 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i innych ustaw (Dz. U. Nr 213, poz. 1803), zostały zmienione załączniku do ustawy o VAT, poprzez wprowadzenie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w miejsce dotychczas obowiązującej klasyfikacji SWW. Przy czym zmiany w klasyfikacjach statystycznych, wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań pomiędzy tymi klasyfikacjami, wprowadzone po wejściu w życie ustawy zmieniającej, nie powodują zmian wysokości opodatkowania podatkiem VAT i akcyzą (art. 5 i art. 6 ustawy zmieniającej). Ustalenie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług wymaga odwołania się zarówno do SWW obowiązującego do 31 grudnia 2002 r. jak i PKWiU obowiązującego od 1 stycznia 2003 r. Organ podatkowy, powołując się na klasyfikacje sprzedawanych przez Spółkę wyrobów medycznych, wynikającą z pisma Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z 23 września 2004 r. oraz przedłożone przez podatnika pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2005 r. w sprawie klasyfikacji według SWW tych wyrobów medycznych, stwierdził, że zarówno w stanie prawnym przed 1 stycznia 2003 r., jaki i po tym dniu sprzedaż oksygeneratorów ich wyposażenia oraz zestawów drenów nie zostały ujęte w wykazie towarów, których sprzedaż objęta była stawką preferencyjną lub zwolnieniem z VAT. Oznacza to, że sprzedane przez podatnika wyroby, wymienione w zakwestionowanych fakturach VAT, podlegały opodatkowani 22% stawką VAT, a obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o VAT, powstał w czerwcu 2003 r. Kwoty należnego podatku, z zakwestionowanych faktur VAT, organ wyliczył metodą w stu.