Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 10 września 2004 r., sygn. I SA/Bk 251/04

Klasyfikacja statystyczna dokonana przez uprawniony organ statystyczny nie może być zniesiona przez organ podatkowy. W razie wątpliwości, co do poprawności opinii klasyfikacyjnej, zarówno organ podatkowy, jak i sam podatnik może wystąpić do organu statystycznego o ponowną opinię.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jerzego K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 30 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie określenia kwot zwrotu podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 1999 r. - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 12.12.2003 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił Jerzemu K. za miesiące: luty, marzec, maj, wrzesień i grudzień 1999 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu oraz do rozliczenia w miesiącach następnych w wysokościach innych, niż wynikające ze złożonych przez podatnika deklaracji VAT-7. W związku uchyleniem wcześniejszej decyzji przez Dyrektora Izby Skarbowej w B., organ kontroli skarbowej po ponownym przeprowadzeniu postępowania w tej sprawie stwierdził, iż podatnik bezpodstawnie zastosował "0" procent stawkę podatku do szeregu sprzedawanych przez siebie wyrobów i urządzeń laboratoryjnych. Wyroby laboratoryjne takie jak: "Sigmaware Paster Transfer Pipet" i "Borosilicate Capillary Tube" oraz urządzenia "Flask Dewar" podatnik importował z Austrii. W zgłoszeniach celnych Jerzy K., bądź reprezentujący go agencji celni nadawali tym towarom kody PCN odpowiadające w nomenklaturze SWW pozycjom 1522-3 /Części szklane do urządzeń laboratoryjnych/ oraz 1539-1 /Termosy i wkłady do termosów/. Jednak sprzedając te wyroby w kraju podatnik klasyfikował je pod jedną pozycją SWW 1369-7 - "Wyroby medyczne sanitarne oraz weterynaryjne z tworzyw sztucznych z wyłączeniem worków na śmieci". Taka klasyfikacja była podstawą stosowania przez podatnika "0" procent stawki podatku na podstawie przepisu par. 65 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zdaniem organu wyroby te powinny być sklasyfikowane odpowiednio pod pozycją SWW 1522-3 oraz pozycją SWW 1539-1, a w konsekwencji opodatkowane stawką 22 procent podatku. Przy ponownym rozpatrywaniu sprawy, zgodnie z zaleceniem organu II instancji, organ kontroli skarbowej zwrócił się w tym zakresie o opinię klasyfikacyjną do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym w Ł. W odpowiedzi z dnia 3.09.2003 r. organ statystyczny potwierdził, że wyroby te mieszczą się w grupowaniu SWW pod pozycją 1522-3 /Części szklane do urządzeń laboratoryjnych/ oraz 1539-1 /Termosy i wkłady do termosów/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00