Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2005 r., sygn. III SA/Wa 2657/05

Skoro warunkiem koniecznym wykonania usługi jest powstanie określonego skutku, bez którego do wykonania usługi w ogóle by nie doszło, to uprawnionym staje się wniosek, że o miejscu jej spełnienia /w kraju bądź za granicą/, ze wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami, przesądza miejsce w jakim doszło do zmiany w świecie rzeczywistym będącej efektem realizacji danego zespołu czynności, kwalifikowanych jako usługa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2005 r. sprawy ze skargi "C" S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 29 lipca 2005 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję,; (...).

 

UZASADNIENIE

W "C." S.A. z siedzibą w W. przeprowadzono kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa podatku od towarów i usług za okres od sierpnia do grudnia 2001 r. Podczas kontroli ustalono, że Spółka zawarła ze swoim głównym kontrahentem zagranicznym -"B." Inc. LLC generalną umowę o świadczeniu usług. Aby wywiązać się w pełnym zakresie z usług określonych umową z "B.", Spółka z przyczyn techniczno-ekonomicznych kupowała transmisję sygnału do Polski oraz jego terminację na terenie Polski od podmiotów wyspecjalizowanych w tego typu działaniach. Usługi na rzecz "B." realizowane były m.in. przy pomocy urządzeń telekomunikacyjnych zlokalizowanych w Sztokholmie i Frankfurcie, do których "C." posiadała tytuł prawny na podstawie umowy zawartej z firmą "R." Limited.

W dniu 11 października 2002 r. Spółce doręczono protokół badania dokumentów i ewidencji. Spółka po zapoznaniu się z nim złożyła zastrzeżenia do treści protokołu i w związku z tym organ przeprowadził dodatkowe czynności kontrolne. W dniu 22 kwietnia 2004 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej /dalej UKS/ powiadomił Spółkę o sposobie realizacji zastrzeżeń. Następnie wyznaczono Spółce siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego w toku postępowania kontrolnego materiału dowodowego. Strona w tym terminie złożyła wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność miejsca wykonywania usług przez Spółkę. Postanowieniem z dnia 17 maja 2004 r. Dyrektor UKS odmówił dopuszczenia dowodu z opinii biegłego, w uzasadnieniu podając, że przedmiotem tego wniosku były okoliczności, które stwierdzone zostały wystarczająco w zebranym materiale dowodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00