Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1539/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2009 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy ze skargi Z. L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości; III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz strony skarżącej kwotę 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] marca 2009 r. Z. L. wystąpił do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu swojego wniosku podał, że prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne o powierzchni 25 ha. Gospodarstwo to było stopniowo powiększane. W 1997 r. małżonkowie zakupili działkę o powierzchni 12,84 ha, bez zamiaru jej dalszej odsprzedaży. Działka ta jest stale użytkowana rolniczo i podobnie jak pozostała część gospodarstwa, stanowi prywatny majątek skarżącego i jego żony.

Skarżący wskazał, że w 2005 r. gmina miejsca, w której mieszka, podjęła uchwałę stwierdzającą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi M.. Zmiana ta objęła około 9 ha posiadanych przez skarżącego gruntów, które zostały przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W związku z tym, w 2008 r., skarżący dokonał podziału tego gruntu na działki budowlane z zamiarem ich sprzedaży.

Skarżący podniósł, że nie prowadzi wspólnie z żoną jakiejkolwiek działalności gospodarczej, oboje nie są też podatnikami podatku od towarów i usług.

Przedstawiając powyższy stan faktyczny, skarżący skierował do Ministra Finansów pytanie, czy sprzedaż wskazanych działek, z jego majątku prywatnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00