Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Rz 461/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Sędziowie NSA Ryszard Bryk NSA Małgorzata Wolska Protokolant Anna Zięba po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 2 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi A.J. na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] marca 2004 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. stwierdza niezgodność zaskarżonej uchwały z prawem w części dotyczącej terenu górniczego "[...]"; II. zasądza od Rady Miasta [...] na rzecz skarżącego A. J. kwotę 300 zł /słownie: trzysta złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr [...] z dnia [...] marca 2004 r., podjętą na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 5 i 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591, ze zm.) oraz art. 53 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, ze zm.) w zw. z art. 14 ust. 7 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zm.), Rada Miasta [...] odstąpiła od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego - "[...]" - wyznaczonego Zarządzeniem nr 22 Ministra Przemysłu z dnia 3 lipca 1990 r. oraz "[...]" - wyznaczonego Zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 18 maja 1984 r.

W uzasadnieniu wskazano na wynikający z art. 14 ust. 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli wymagają tego przepisy odrębne. Taki obowiązek statuuje art. 53 ust. 1 ustawy Prawo geologiczne i górnicze z wyjątkiem przewidzianym w ust. 6 tego przepisu, który stanowi, ze rada gminy może podjąć uchwałę o odstąpieniu od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego, jeżeli przewidywane szkodliwe wpływy na środowisko będą nieznaczne. Rada Miasta powołała się przy tym na oceny oddziaływania na środowisko eksploatacji złoża gazu ziemnego "[...]" i "[...]" sporządzone przez uprawnionego rzeczoznawcę, z których wynika, że wieloletnia eksploatacja złoża gazu ziemnego w wymienionych terenach górniczych nie wywołała znaczących zmian w środowisku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00