Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Po 909/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska Sędziowie NSA Jerzy Małecki WSA Karol Pawlicki (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi [...] spółka z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę /-/K.Pawlicki /-/S.Zapalska /-/J.Małecki
Uzasadnienie
I SA/Po 909/09
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dnia [...] Spółka z o.o. A zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Przedmiotem interpretacji miały być przepisy art.86 ust.3-7 oraz ust.13, art.88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz art.70 §1 Ordynacji podatkowej.
W stanie faktycznym spółka podała, że w okresie od [...] dokonywała nabyć oraz użytkowała na podstawie umów dzierżawy, najmu oraz leasingu samochody osobowe. Nabywała również paliwo oraz olej napędowy do tych samochodów,
Spółka zadała pytanie: Czy podatnik posiada po [...] prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości z tytułu nabycia oraz użytkowania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu samochodów osobowych, jak również paliwa oraz oleju napędowego, bez względu na rodzaj pojazdu samochodowego?
Ponadto spółka wniosła o określenie terminu przedawnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia oraz użytkowania samochodu osobowego oraz paliwa.
Zdaniem spółki ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w art.86 ust.3 ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego związanego z nabyciem przez podatników samochodów osobowych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Natomiast na mocy art.86 ust.7 ustawy ograniczenia określone powyżej mają również zastosowanie do usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe (o których mowa powyżej), na podstawie umowy najmu dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Dodatkowo art.88 ust.1 pkt 3 wyłącza całkowicie prawo do odliczenia w stosunku do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, innych pojazdów samochodowych, co do których stosuje się ograniczenie z art.86. Przepisy w obecnym kształcie obowiązują od 22 sierpnia 2005r., natomiast w okresie od 1 maja 2004r. do czasu nowelizacji, ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego wynosiły odpowiednio 50% wartości samochodu, lecz nie więcej niż 5.000 zł. Z kolei rodzaj samochodów, do których stosowane były te ograniczenia ustalono na podstawie tzw. wzoru Lisaka.