Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Ol 606/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Rektora Uniwersytetu z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie umorzenia zaległej należności I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wnioskiem datowanym na dzień "[...]" M. B. zwróciła się do Rektora Uniwersytetu o umorzenie opłaty za III i IV semestr studiów.

Decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", Prorektor Uniwersytetu odmówił M. B. - studentce niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia - umorzenia zaległej należności za zrealizowane zajęcia dydaktyczne, przewidziane planem III, IV i VI semestru studiów, w wysokości "[...]". Jako podstawę prawną orzeczenia wskazał art. 99 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w zw. z art. 207 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.), art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 2004r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2005r. Nr 14, poz. 114 ze zm.) oraz § 6 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 w zw. z § 7 ust. 1 Uchwały Nr "[...]" Senatu Uniwersytetu w sprawie zasad pobierania opłat za świadczone usługi edukacyjne oraz trybu i warunków zwalniania z tych opłat. W uzasadnieniu podniósł, iż w dniu "[...]" M. B. zawarła z Uniwersytetem umowę, na podstawie której przyjęła zobowiązanie do wnoszenia opłat za naukę w terminach i na konto podane przez Uniwersytet. Z analizy toku studiów wynika, że M. B. nie przestrzegała obowiązujących terminów wnoszenia wymaganych opłat za realizowane usługi edukacyjne i jest ona dłużnikiem uczelni. Aktualnie M. B. realizuje zajęcia dydaktyczne przewidziane planem studiów VI semestru, za które również nie wniosła opłat. Wskazał, iż zgodnie z § 6 ust. 3 i 5 Uchwały Senatu w sprawie zasad pobierania opłat za świadczone usługi edukacyjne oraz trybu i warunków zwalniania z tych opłat zwolnienie z opłat następuje na pisemny wniosek studenta, złożony w terminie 14 dni przed upływem terminu wniesienia opłaty, zawierający opis trudnej sytuacji studenta, potwierdzony odpowiednimi dokumentami. Wniosek M. B. nie jest wnioskiem o zwolnienie z opłat, lecz wnioskiem o umorzenie zaległych należności, czyli należności już wymagalnych, a umorzenia takich opłat nie przewidują przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym ani też Uchwała Senatu Dlatego też z przyczyn formalno-prawnych wniosek o umorzenie opłat nie mógł być rozpoznany pozytywnie. Dodał, że pozytywne rozpatrzenie wniosku rodziłoby również odpowiedzialność uczelni za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00