Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Ol 930/09
Dnia 10 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Irena Szczepkowska Protokolant Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2009 roku sprawy ze skargi K. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zakończenia przebudowy i zmiany sposobu użytkowania lokalu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", nr "[...]",Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania K. B., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" r., znak: "[...]", którą organ I instancji wniósł sprzeciw oraz odmówił przyjęcia zawiadomienia o zakończeniu przebudowy i zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego nr 2 na lokal handlowo - usługowy w budynku przy ul. "[...]" w O. oraz budowy nowego wejścia i schodów zewnętrznych do w/w lokalu na działce nr "[...]".
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, iż rozstrzygnięcie to wydane zostało w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych: w dniu 24 czerwca 2008r. do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynęło zawiadomienie o zakończeniu przebudowy i zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego nr 2 na lokal handlowo - usługowy w budynku przy ul. "[...]" w O. oraz budowy nowego wejścia i schodów zewnętrznych do w/w lokalu na działce nr "[...]". Po analizie załączników do zgłoszenia oraz akt sprawy PINB w dniu "[...]". wydał decyzję, którą na mocy art. 54 i 57 Prawa budowlanego zgłosił sprzeciw i odmówił przyjęcia zawiadomienia o zakończeniu przedmiotowej budowy i zmiany użytkowania wskazanego lokalu. Organ ustalił bowiem, że roboty budowlane prowadzone były w sposób istotnie naruszający warunki pozwolenia na budowę oraz przepisy ustawy Prawo budowlane, jak również na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, która została wyeliminowana z obrotu prawnego na skutek stwierdzenia jej nieważności. Wyjaśniono, że roboty budowlane prowadzone były niezgodnie z projektem budowlanym, gdyż w trakcie robót budowlanych zmieniono projekt schodów zewnętrznych i balustrady - projektant dokonał wpisu w tym zakresie w dzienniku budowy w dniu 5 marca 2008r., oraz wymieniono stolarkę okienną od podwórza (wpis projektanta z dnia 11 marca 2008r.). Organ wskazał, że roboty budowlane prowadzone były w budynku wpisanym do rejestru zabytków, stąd wszelkie zmiany wprowadzane w trakcie robót budowlanych podlegały uzgodnieniu z właściwym miejscowo konserwatorem zabytków.