Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Ke 676/09
(...) w orzecznictwie sądowoadministracyjnym ukształtował się pogląd, że w razie nałożenia obowiązku uzupełnienia zgłoszenia, termin 30 dni na wniesienie sprzeciwu przez organ, biegnie po uzupełnieniu zgłoszenia w wyznaczonym terminie. Stanowisko to nie zwalnia jednak od oceny zgodności z prawem postanowienia o nałożeniu obowiązku uzupełnienia zgłoszenia. Tylko postanowienie wydane w warunkach, jakie określa art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego może skutecznie przerwać bieg terminu 30 dni, o jakim mowa w art. 30 ust. 5 tego Prawa. Jeżeli zatem organ zobowiązał inwestora do uzupełnienia brakujących dokumentów, których dołączenie do zgłoszenia nie jest wymagane przepisami, to takie postanowienie nie może mieć jakiegokolwiek wpływu na bieg terminu z art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego.(...)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Zielińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 grudnia 2009 roku sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
II SA/Ke 676/09
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta, na podstawie art. 30 ust.6 pkt 2 i ust.7 ustawy z 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, wniósł sprzeciw w sprawie zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na ogrodzeniu działki nr [...] obręb 0024 położonej przy ul. [...] i [...] w K., na długości 356 m płytami betonowymi, bez bram i furtek (pkt I). Ponadto organ nałożył na J.S. obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę na wykonanie robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, bowiem ich realizacja może spowodować pogorszenie stanu środowiska (pkt II).