Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wr 285/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska, Sędziowie Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.), Protokolant Aleksandra Siwińska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 05 listopada 2009 sprawy ze skargi I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odsetek od wypłaconych świadczeń rodzinnych I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu) na rzecz adwokata R. B. K. tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu łączną kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złotych, stanowiącą wynagrodzenie pełnomocnika w wysokości 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych wraz z podatkiem VAT w kwocie 52,80 (pięćdziesiąt dwa 80/100) złotych.
Uzasadnienie
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. decyzją z dnia [...] nr [...], na podstawie art. art. 13, 16, 20, 23 i 24 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255 ze zm.) oraz ogólnie powołanych przepisów rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. nr 105, poz. 881 ze zm.), odmówił wyrównania I. Sz. świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności, tj. zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego powyżej 5 roku życia na syna M. D., za okres od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r.
W uzasadnieniu powyższej decyzji organ stwierdził, że w świetle przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych nie ma prawnych możliwości realizacji zawartej we wniosku prośby o wyrównanie wskazanych świadczeń poprzez wypłacenie zasiłku pielęgnacyjnego oraz przynależnych dodatków za okres od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r. Jak wskazał organ, zgodnie z art. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następuje na wniosek wskazanej w tym przepisie osoby. Ustalenie zaś okresu, na jaki można przyznać uprawnienie do świadczenia rodzinnego, w tym świadczenia rodzinnego uzależnionego od niepełnosprawności, następuje na podstawie art. 24 powołanej ustawy. Dodał, że skarżąca nie informowała organu o staraniach w sprawie zaliczenia syna do osób niepełnosprawnych. Tym samym, nie było podstaw do wszczęcia procedury ustalenia uprawnień do świadczeń.