Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1430/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2009 r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie zgody na wykonanie w warunkach stacjonarnych poprawek przy aparacie na kończyny dolne poza granicami kraju 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz skarżącego J. Ł. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lipca 2009 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, działając na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 24 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. Nr 249, poz. 1867 z późn. zm.), nie wyraził zgody na wykonanie w warunkach stacjonarnych poprawek przy aparacie na kończyny dolne (wydłużenie elementów stabilizujących kończyny) poza granicami kraju u J. Ł. (dalej jako skarżący).

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ podał, że przedmiotem wniosku wskazanym przez matkę skarżącego jest wykonanie w warunkach stacjonarnych poprawek przy aparacie na kończyny dolne (wydłużenie elementów stabilizujących kończyny) w ośrodku zagranicznym w N. Wniosek ten został poparty przez specjalistę ortopedę i traumatologa dr hab. n. med. S. S., który uwzględniając powyższy zakres leczenia uznał, że wykonanie aparatów dla pacjenta z niedowładami kończyn dolnych jest niemożliwe na tak wysokim poziomie zaawansowania technicznego w polskich zakładach i warsztatach sprzętu ortopedycznego. Opiniujący powyższy wniosek konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla województwa [...] prof. dr hab. med. S. M. wskazał, że skarżący wymaga niezbędnych korekcji i poprawek w zaopatrzeniu ortopedycznym oraz rehabilitacji, która umożliwiłaby wykorzystanie zaopatrzenia ortopedycznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00