Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. II SA/Sz 1067/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do przedłożenia dokumentacji geologicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta K. decyzją z dnia [...]r.[...], na wniosek Spółki J. z siedzibą w S., zatwierdził Projekt prac geologicznych na wykonanie otworu wiertniczego dla ujęcia wód podziemnych do celów gospodarczych, na terenie Ośrodka Wczasowo Rehabilitacyjnego przy ul. K.
W pkt. 4 ust. a i b decyzji, organ zobowiązał Spółkę do przedłożenia wyników prac geologicznych i badań laboratoryjnych, w terminie 3 miesięcy od ich zakończenia w formie:
a) dokumentacji hydrologicznej określającej zasoby eksploatacyjne wód podziemnych w przypadku wód zwykłych (nie leczniczych);
b) "innej dokumentacji geologicznej" zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie określenia przypadków,
w których konieczne jest sporządzenie innej dokumentacji geologicznej (Dz. U. Nr 116, poz. 983) - w przypadku ujęcia wód leczniczych "K.".
W dniu [...]r. Spółka J.. złożyła do Starosty K. wniosek o przyjęcie "Dokumentacji hydrologicznej określającej zasady eksploatacyjne ujęcia wody podziemnej z utworów plejstocenu - otwór
Nr [...]".
Starosta K. decyzją z dnia [...]r. Nr[...], odmówił przyjęcia przedłożonej dokumentacji.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia [...]r., Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Spółki J. - uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Kolegium w uzasadnieniu podniosło m.in., że organ I instancji wydał decyzję
o odmowie przyjęcia dokumentacji, która nie znajduje umocowania w przepisach przywołanego w jej podstawie prawnej art. 45 ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Przepis art. 45 ust. 1a tej ustawy zezwala organowi na wydanie decyzji, w której może jedynie żądać poprawienia lub uzupełnienia otrzymanej dokumentacji. Ponadto organ I instancji w uzasadnieniu decyzji nie wykazał uchybień dokumentacji oraz nie określił sposobu ich usunięcia. Zamiast tego stwierdził, że wykonany otwór ujmuje bezsprzecznie wodę posiadającą parametry wody leczniczej, na eksploatację której posiada koncesję Uzdrowisko K. S.A.