Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. II SA/Sz 1059/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.),, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 listopada 2009 r. sprawy ze skargi R. O. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opinii służbowej uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Naczelnik Sekcji Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji
w [...] wydał w dniu [...] okresową ocenę służby nadkomisarza R.O. - za okres od [...] do [...] - w której wnioskach końcowych (część E) ocenił policjanta na zajmowanym stanowisku służbowym poniżej wymagań.
Po otrzymaniu powyższej oceny, R.O. wystąpił o sporządzenie opinii służbowej. W dniu [...] Naczelnik Sekcji Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w [...], powołując się na przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 czerwca 2002r. w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy Policji oraz wzoru formularza opinii służbowej, wydał opinię służbową za okres służby od [...] do [...].
Oceniając pracę w zespole stwierdzono między innymi, iż R.O. wykonywał przydzielone mu zadania i czynności poniżej stawianych wymagań, czego skutkiem było zwiększenie obciążenia pracą innych policjantów. Z uwagi na kilkuletnią przerwę w wykonywaniu samodzielnych czynności kryminalistycznych, uzgodniono że przez okres kilku ( 2-3 ) tygodni będzie udawał się na miejsca zdarzeń z doświadczonymi technikami celem wdrożenia się w obowiązki, które ma następnie wykonywać samodzielnie. Niestety zwolnienia lekarskie oraz zaległe urlopy R.O. uniemożliwiły realizację powyższego. W dniu [...] funkcjonariusz oświadczył, że bez właściwego przeszkolenia nie podejmie się samodzielnego wykonywania obowiązków i od tej pory wykonuje tylko czynności pomocnicze. Stanowi to istotną niedogodność, gdyż zajmuje etat przeznaczony dla samodzielnego technika kryminalistyki, zatem swoim brakiem zaangażowania wpływa na obniżenie efektywności ogniwa.