Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2009 r., sygn. III SAB/Kr 59/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kremer Sędziowie WSA Bożenna Blitek spr. WSA Dorota Dąbek Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2009 r. sprawy ze skargi K. J. na bezczynność Komendanta Wojewódzkiego Policji postanawia : s k a r g ę o d r z u c i ć .
Uzasadnienie
Pismem opatrzonym datą 1 sierpnia 2009 roku K. J. złożył skargę na bezczynność Komendanta Wojewódzkiego Policji mającą polegać na nie przeprowadzeniu "stosownych postępowań i nałożenia stosownych kar na winnych zaniedbania pracowników i funkcjonariuszy publicznych".
W piśmie tym skarżący podniósł, że składał wiele wniosków w przedmiocie naruszeń prawa materialnego dotyczących prowadzonych postępowań administracyjnych i w przedmiocie tych naruszeń złożył skargi do KPP, KWP, KGP i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "żądając przeprowadzenia stosownych postępowań i nałożenia stosownych kar na winnych zaniedbania pracowników i funkcjonariuszy publicznych na zasadzie przewidzianej art. 38 kpa". Jednocześnie zaznaczył, że "skargi te są uzasadnione treścią art. 227 kpa". Skarżący podkreślił, że do chwili obecnej nie otrzymał w przedmiocie tych skarg i wniosków żadnej informacji stwierdzającej, że postępowania takie zostały wszczęte czy zakończone "stosownym rozstrzygnięciem". Skarżący podkreśla, że odpowiedzialność pracownika organu administracji, o której mowa w art. 38 kpa nie jest uzależniona od podjęcia przez stronę działań prawnych, a to oznacza, że takie postępowanie winno być wszczęte z urzędu, nawet bez jego wniosku. Nadto skarżący uzasadnia, że nie wszczęcie postępowań w stosunku do podległych pracowników powoduje, że "skarżeni" pracownicy "otrzymują w dalszym ciągu niezmienionej wysokości premie do wynagrodzenia, dodatki służbowe, nagrody uznaniowe", a "skarżeni" przez niego funkcjonariusze Policji "otrzymali nagrody z okazji święta Policji".