Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gl 693/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Maria Taniewska- Banacka, Protokolant Starszy referent Anna Cyganek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.
Uzasadnienie
We wniosku do Starosty [...] z dnia [...] A.M. wniosła o:
dokonanie aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków w zakresie nieruchomości wpisanych w operacie ewidencji gruntów i budynków gminy S. jako własność Wspólnoty Leśnej [...],
przeprowadzenie postępowania administracyjnego uzasadniającego wpis w ewidencji gruntów spółki "Wspólnota Leśna [...]",
wezwania osób wpisanych w tejże ewidencji jako zarząd spółki do przedłożenia dokumentów potwierdzających utworzenie spółki do sprawowania zarządu wspólnotą leśną płożoną w S. oraz do prawidłowej jej reprezentacji.
Uzasadniając wniosek podniosła, że z tytułu dziedziczenia po swojej matce H.N. (primo voto K.) jest uprawnioną do udziału we wspólnocie gruntowej. Dalej powołując się na przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 ze zm., zwanej dalej ustawą lub Prawem geodezyjnym i kartograficznym) oraz przepisy Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454, zwanego dalej rozporządzeniem lub rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów) stwierdziła, że wpisów w ewidencji gruntów i budynków dokonuje się wyłącznie w oparciu o dokumenty i dowody wpisy te uzasadniające. Zdaniem wnioskodawczyni takich dokumentów brak jest zaś gdy chodzi o powstanie ujętej w ewidencji Spółki powołanej do sprawowania zarządu nad wspólnotą leśną położoną w S. oraz umocowania do działania w imieniu Spółki jako jej reprezentantów H.K. i E.P. Następnie wnioskodawczyni powołując się na treść § 44 pkt 2, § 46 ust. 1 i § 47 ust. 3 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów podniosła, że na Staroście [...] spoczywa obowiązek utrzymywania operatu ewidencyjnego w stanie aktualności, tj. zgodności z dostępnymi dla organu dokumentami i materiałami źródłowymi. Dlatego też organ ten powinien przeprowadzić stosowne postępowanie administracyjne w celu aktualizacji danych ewidencyjnych.