Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gl 446/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Maria Taniewska- Banacka, Protokolant Starszy referent Anna Cyganek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2009 r. sprawy ze skargi T. C. i A. C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz orzeka, że nie podlega ona wykonaniu, 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżących solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia [...] do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. K., I. i K.H. domagali się wydania nakazu likwidacji przebiegającego po ich działce i wykonanego bez ich zgody przyłącza kanalizacji sanitarnej, zrealizowanego do budynku usytuowanego na działce sąsiedniej. Po wszczęciu i przeprowadzeniu w tej sprawie postępowania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P., orzekając po raz trzeci (poprzednie decyzje z dnia [...] i z dnia [...] zostały bowiem uchylone a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia decyzjami [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia

[...] i z [...]), decyzją z dnia [...] nr [...] wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 156 z 2006 poz. 1118 ze zm., zwanej dalej Prawem budowlanym lub Prawem budowlanym z 1994 r.) nakazał T. i A. małżonkom C. wykonanie rozbiórki przyłącza kanalizacji sanitarnej od zbiornika (szamba) do przyłącza kanalizacji deszczowej wykonanej od budynku mieszkalnego przy ul. [...] do studni rewizyjnej w ulicy [...] w P. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że przyłącze kanalizacji deszczowej z terenu parceli przy ul. [...] do kanalizacji - 800 mm w ulicy [...], stanowiącej własność Miasta P., zostało wykonane w [...] za zgodą Prezydenta Miasta P. po uzgodnieniu z Rejonowym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w T. Do realizacji przyłącza doszło w czasie obowiązywania ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38 poz. 229 ze zm., zwanej dalej Prawem budowlanym z 1974 r.). W świetle treści przepisów wykonawczych do tego aktu, a mianowicie § 19 ust. 1 w zw. z § 9 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie Nadzoru urbanistyczno-budowlanego (Dz. U. Nr 8 poz. 48 ze zm., zwanej dalej rozporządzeniem z 20 lutego 1975 r.) realizacja takiego przyłącza jako związanego z konkretną nieruchomością nie wymagała wcześniejszego ustalenia przez właściwy organ miejsca i warunków realizacji inwestycji budowlanej, a w konsekwencji i pozwolenia na budowę (w związku z treścią § 19 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia). Wymagała jedynie zgody na przyłączenie wyrażonej przez właściciela sieci kanalizacji deszczowej. W konsekwencji PINB w P. stwierdził, że w zakresie tego przyłącza brak jest w ogóle podstaw do prowadzenia postępowania w trybie art. 37 Prawa budowlanego z 1974 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00