Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gd 334/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2009 r. sprawy ze skargi K. P. na postanowienie Wojewody z dnia 2 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżone przez K. P. postanowienie Wojewody zostało podjęte w następującym stanie sprawy administracyjnej:
Ostateczną decyzją Prezydenta Miasta z 5 stycznia 2009 r. zatwierdzono projekt budowlany i udzielono skarżącej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz tuneli foliowych w ramach tzw. zabudowy zagrodowej w gospodarstwie ogrodniczym na działkach o numerach [[...]], [[...]], [[...]], [[...]], [[...]], [[...]], [[...]], [[...]] obr. G. położonych przy ulicy Z. w G.
Pismami z dnia 12 i 13 marca 2009 r. A. poinformowało organ I instancji, że wznoszony przez skarżącą obiekt na w/w działkach może stanowić przeszkodę lotniczą. Wyjaśniono, że teren działek znajduje się w rejonie lotniska wojskowego, którego zarządcą jest A. oraz że lotnisko to jest lotniskiem państwowym klasy II w myśl art. 1 ust. 3 i 4 Prawa lotniczego i Załącznika Nr 12 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 czerwca 2003 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać obiekty budowlane oraz naturalne w otoczeniu lotniska. Wskazano także, że A. negatywnie zaopiniowało usytuowanie projektowanego na działkach skarżącej budynku i poinformowało inwestora, że organem właściwym do podjęcia decyzji jest Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP w Warszawie. Z informacji uzyskanej od tej jednostki wynika, że inwestorka nie zwróciła się o wydanie takiej decyzji. Przedłożono również opinię w/w organu, że wznoszony budynek znajduje się w zasięgu powierzchni ograniczających podejścia lotniska wojskowego, a jego wysokość przekracza dopuszczalną wysokość zabudowy, co zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2003 r. uniemożliwia jego lokalizację w tym miejscu.