Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gd 381/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Referent Izabela Adamowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2009 r. sprawy ze skargi J. B., P. J. i W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej oddala skargę.

Uzasadnienie

J. B., P. J. i W. M. pismem z dnia 11 września 2006 roku wnieśli do Starosty o wyłączenie z produkcji rolniczej działki nr [...] w B. o powierzchni 0,05 ha oznaczonej symbolem Ps VI. W uzasadnieniu wnioski stwierdzili, że na działce o tak małej powierzchni produkcja rolna jest nieopłacalna. Podali także, iż zamierzają wystąpić o pozwolenie na budowę, a wydanie wnioskowanej decyzji jest warunkiem koniecznym do otrzymania takiego pozwolenia.

Decyzją z dnia 15 maja 2008 roku, nr [...], Starosta - wskazując jako podstawę prawną decyzji art. 105 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku, nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku, nr 121, poz. 1266 ze zm.), odmówił wydania decyzji dotyczącej zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolnej gruntu opisanego w ww. wniosku.

Pismem z dnia 19 maja 2008 roku wnioskodawcy zażądali stwierdzenia nieważności powyższej decyzji Starosty z dnia 15 maja 2008 roku, zarzucając tej decyzji rażące naruszenie prawa, a w szczególności: art. 105 § 1 k.p.a. przez jego wadliwe zastosowanie, art. 40 § 2 k.p.a. przez jego niezastosowanie oraz art. 107 k.p.a. przez jego niepełne zastosowanie. W uzasadnieniu wniosku stwierdzili, że na organie administracji spoczywa obowiązek "wyboru prawidłowej podstawy prawnej decyzji pod względem jej mocy prawnej i zgodności z całym porządkiem prawnym". Tymczasem przywołany w podstawie prawnej decyzji art. 105 k.p.a. nie stanowi podstawy prawnej odmowy wydania decyzji dotyczącej zezwolenia na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Proste zestawienie treści decyzji z treścią przepisu wskazuje na jawną sprzeczność. Czym innym jest bowiem umorzenie postępowania, a czym innym odmowa wydania decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00