Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 października 2009 r., sygn. IV SA/Wa 296/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska, Sędzia WSA Wanda Zielińska - Baran (spr.), Protokolant Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2009 r. sprawy ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w P. na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę -
Uzasadnienie
M. Sp. z o.o. z siedzibą w P. złożyła skargę na uchwałę nr [...] Rady Miejskiej w P. z dnia [...] września 2008 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta P. dla obszaru ograniczonego ulicami [...], [...], [...], [...], [...], [...] oraz projektowaną ulicą zlokalizowaną przy szpitalu, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności oraz zasądzenie kosztów postępowania.
W uzasadnieniu skargi podano, iż nieruchomość Spółki położona jest przy ul. [...] w P. i w zaskarżonym planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się na obszarze oznaczonym symbolem 2.MN. W oparciu o poprzednio obowiązujący plan skarżąca otrzymała pozwolenie na budowę, które decyzją Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2007 r. zostało uchylone i w sprawie toczy się postępowanie przed Starostą P.. Wejście w życie nowego planu uniemożliwia wydanie pozwolenia na budowę, co narusza interes prawny Spółki. Zaskarżona uchwała narusza prawo na oba wskazane w art. 28 ust.1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennymsposoby, czego skutkiem powinno być stwierdzenie jej nieważności.
Zdaniem pełnomocnika uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest niezgodny z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy P., przyjętym uchwałą Rady Miejskiej w P. nr [...] z dnia [...] lipca 2006r. Uchwalony plan dotyczy terenu, który znajduje się na obszarze - według studium - stanowiącym strefę "A" - intensywnego rozwoju wielofunkcyjnego, w której wydzielono tereny mieszkalnictwa wielorodzinnego o symbolu MW, mieszkalnictwa wielo i jednorodzinnego o symbolu MWN oraz tereny mieszkalnictwa jednorodzinnego o symbolu MN. W pkt VI.1.1. studium określa strukturę funkcjonalno-przestrzenną strefy "A" w zakresie zabudowy mieszkaniowej, w pkt I, II i III wskazuje kolejno: tereny mieszkalnictwa jednorodzinnego, wielorodzinnego oraz jedno- i wielorodzinnego. Podział III strefy wyróżnia podstrefy z dominacją zabudowy wielorodzinnej - strefa III a, z dominacją jednorodzinnej - strefy III c oraz III d.