Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2009 r., sygn. II SA/Wa 822/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Lipiński (spr.), Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska, Bronisław Szydło, Protokolant Joanna Głowala, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2009 r. sprawy ze skargi M. S. na stanowisko Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] kwietnia 2009 r. w przedmiocie oceny zdolności do służby: - oddala skargę
Uzasadnienie
M. S. orzeczeniem Regionalnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w G. z dnia [...] listopada 2008 r. został uznany za trwale niezdolnego do służby - kat. "D". Wobec wymienionego orzeczono [...] grupę inwalidzką. Komisja uznała, że rozpoznane u niego schorzenie nie pozostaje w związku ze służbą.
Od powyższego orzeczenia M. S. wniósł odwołanie, w którym żądał uznania stwierdzonego schorzenia za pozostające w związku ze służbą.
Centralna Komisja Lekarska ABW orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 2009 r. - zwanym stanowiskiem, na zasadzie § 26 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie orzekania o inwalidztwie funkcjonariuszy ABW i AW, emerytów i rencistów UOP, ABW i AW (Dz. U. Nr 160, poz. 1552, ze zm.), uchyliła zaskarżone orzeczenie Regionalnej Komisji Lekarskiej w G. i zarządziła ponowne przeprowadzenie czynności orzeczniczych przez Regionalną Komisję Lekarską ABW Nr [...] w W. W uzasadnieniu swojego stanowiska Centralna Komisja Lekarska ABW wskazała, że ocena o stanie zdrowia pacjenta została wydana przez RKL w G. na podstawie opinii lekarskiej wystawionej przez lekarza prowadzącego pacjenta, co naruszyło zasadę bezstronnego prowadzenia procesu orzeczniczego a nadto stwierdziła, iż M. S. wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań specjalistycznych koniecznych do obiektywnej oceny jego stanu zdrowia.