Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 października 2009 r., sygn. II SA/Po 314/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Protokolant st. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2009 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie choroby zawodowej; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/E. Podrazik /-/ B. Drzazga /-/A. Łaskarzewska

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 maja 2005 r. w sprawie III SA/Po 626/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia (...) sierpnia 2004 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia (...) czerwca 2004 r., Nr (...). Powyższymi rozstrzygnięciami wskazane organy nie stwierdziły u skarżącego A. K. choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu o zawodowej etiologii. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd wyjaśnił, iż orzeczenie lekarskie placówki medycznej II stopnia - Instytutu Medycyny Pracy z dnia (...) maja 2003 r. wraz z pismem uzupełniającym nie spełniają cech opinii biegłego w rozumieniu art. 84 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, bowiem z ich treści nie wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że zdiagnozowany u skarżącego ubytek słuchu nie ma żadnego związku z narażeniem na pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Zdaniem Sądu rozpoznając ponownie sprawę organ inspekcji sanitarnej winien uzupełnić postępowanie dowodowe w zakresie medycznej oceny schorzenia występującego u skarżącego i związku tego schorzenia z warunkami istniejącymi w środowisku pracy skarżącego.

Decyzją z dnia (...) lipca 2006 r. Nr (...) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Z. ponowienie nie stwierdził u A. K. choroby zawodowej uszkodzenia słuchu wywołanego hałasem pochodzenia zawodowego, wymienionej w pozycji wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132 poz. 1115). Organ stwierdził, iż brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, bowiem brak jest skutków społecznych i zdrowotnych mogących stanowić o chorobie narządu słuchu, co oznacza, że brak istnienia określonych skutków zdrowotnych narażenia zawodowego przesądza o nierozpoznaniu choroby zawodowej. W końcowej części decyzji organ wyjaśnił, iż zgodnie z § 10 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2002 r. postępowanie w sprawie prowadzone jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 z późniejszymi zmianami).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00