Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 maja 2005 r., sygn. III SA/Po 626/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Sędziowie NSA Tadeusz M.Geremek WSA Beata Sokołowska Protokolant: st. sekr. sąd. Teresa Matuszewska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2005r. sprawy ze skargi A.K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Powiatu Z. w Z., z dnia [...].[...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ B. Sokołowska /-/ W. Długaszewska /-/ T. M. Geremek

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Powiatu Z. stwierdził - na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zmian. ) w zw. z § 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.07.2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach ( Dz. U. Nr 132, poz. 1115 ) - u A. K., ur. 07.10.1949r., zatrudnionego ostatnio w Spółce "A" w Z. na stanowisku operatora maszyn, brak podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, iż był on zatrudniony w przedmiotowym zakładzie pracy w okresie od 01.07.1968r. do 31.10.2000r., gdzie pracował na stanowisku operatora maszyn w narażeniu na hałas, jednakże w trakcie przeprowadzanych okresowo badań profilaktycznych nie zgłaszał dolegliwości ze strony słuchu. Co prawda badania audiometryczne przeprowadzone w latach 2001 i 2002 w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w P. oraz Centrum Medycyny Pracy w P. Ośrodek w P. ujawniły u niego ubytek słuchu w uchu lewym i prawym, jednakże Instytut Medycyny Pracy w Ł. orzeczeniem lekarskim z dnia 12.05.2003r. stwierdził brak podstaw do rozpoznania u A.K. choroby zawodowej, albowiem uznał, iż zdiagnozowane zmiany nie mogą mieć związku przyczynowego z warunkami pracy. Uszkodzenie słuchu winno rozwijać się w ciągu 15 - 20 lat narażenia na hałas, a tymczasem zgłaszał on skargi na niedosłuch po raz pierwszy dopiero w dniu 09.10.2000r. Ponadto przebyte w 1997r. zapalenie ucha środkowego wskazywać może na dysfunkcję lewego błędnika, która nie jest charakterystyczna dla przewlekłego urazu akustycznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00