Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 października 2009 r., sygn. II SA/Po 347/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2009 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień wdowy po kombatancie oddala skargę. /-/ E. Brychycy /-/ D. Rzyminiak - Owczarczak /-/ W. Batorowicz
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...), działając na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c) i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.), odmówił M. D. przyznania uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie.
Uzasadniając swoje stanowisko organ wskazał, że mąż wnioskodawczyni - J. D., uzyskał uprawnienia w byłym Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (dalej ZBoWiD) z tytułu walki zbrojnej o utrwalenia władzy ludowej od dnia (...) kwietnia 1945 r. do dnia (...) października 1945 r. podczas służby pełnionej w jednostkach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej KBW). Ze zgromadzonych w aktach ZBoWiD informacji wynikało, że J. D. brał udział w walkach z reakcyjnym podziemiem. Okoliczność powyższa została potwierdzona pismem z Instytutu Pamięci Narodowej (dalej IPN) z dnia (...) lutego 2009 r., w którym wskazano, że w okresie pełnienia służby przez J. D. żołnierze 8 Pułku KBW brali udział w walkach z Armią Krajową, NSZ oraz oddziałami podziemia niepodległościowego. Z przedstawionych dokumentów wynikało, że J. D. podczas pełnienia służby w KBW wykonywał zadania operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji niepodległościowych. Tym samym w sprawie zastosowanie znalazł art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c) ustawy o kombatantach, zgodnie z który pozbawia się uprawnień kombatanckich osoby, które były zatrudnione, pełniły służbę lub funkcje w aparacie bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa lub Informacji Wojskowej, jeżeli podczas i w związku z tą działalność wykonywały zadania śledcze i operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W dalszej kolejności wskazano, że w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, iż udział w ramach służby w KBW w walkach z niepodległościowym podziemiem, nawet nie w pełni dobrowolny i mający miejsce w ramach służby wojskowej, powoduje utratę uprawnień kombatanckich uzyskanych z tytułu utrwalania władzy ludowej. Stąd, skoro istniały przesłanki do pozbawienia J. D. uprawnień kombatanckich, uznać należało, że istnieją przesłanki do odmowy przyznania uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie.