Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 października 2009 r., sygn. II SA/Po 347/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2009 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień wdowy po kombatancie oddala skargę. /-/ E. Brychycy /-/ D. Rzyminiak - Owczarczak /-/ W. Batorowicz

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...), działając na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c) i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.), odmówił M. D. przyznania uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie.

Uzasadniając swoje stanowisko organ wskazał, że mąż wnioskodawczyni - J. D., uzyskał uprawnienia w byłym Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (dalej ZBoWiD) z tytułu walki zbrojnej o utrwalenia władzy ludowej od dnia (...) kwietnia 1945 r. do dnia (...) października 1945 r. podczas służby pełnionej w jednostkach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej KBW). Ze zgromadzonych w aktach ZBoWiD informacji wynikało, że J. D. brał udział w walkach z reakcyjnym podziemiem. Okoliczność powyższa została potwierdzona pismem z Instytutu Pamięci Narodowej (dalej IPN) z dnia (...) lutego 2009 r., w którym wskazano, że w okresie pełnienia służby przez J. D. żołnierze 8 Pułku KBW brali udział w walkach z Armią Krajową, NSZ oraz oddziałami podziemia niepodległościowego. Z przedstawionych dokumentów wynikało, że J. D. podczas pełnienia służby w KBW wykonywał zadania operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji niepodległościowych. Tym samym w sprawie zastosowanie znalazł art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c) ustawy o kombatantach, zgodnie z który pozbawia się uprawnień kombatanckich osoby, które były zatrudnione, pełniły służbę lub funkcje w aparacie bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa lub Informacji Wojskowej, jeżeli podczas i w związku z tą działalność wykonywały zadania śledcze i operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W dalszej kolejności wskazano, że w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, iż udział w ramach służby w KBW w walkach z niepodległościowym podziemiem, nawet nie w pełni dobrowolny i mający miejsce w ramach służby wojskowej, powoduje utratę uprawnień kombatanckich uzyskanych z tytułu utrwalania władzy ludowej. Stąd, skoro istniały przesłanki do pozbawienia J. D. uprawnień kombatanckich, uznać należało, że istnieją przesłanki do odmowy przyznania uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00