Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 października 2009 r., sygn. I SA/Po 553/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie WSA Maciej Jaśniewicz WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2009 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. oddala skargę /-/ M.Jaśniewicz /-/ W.Zygmont /-/ K.Wolna-Kubicka

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2008 r. M. G. wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. - N. M. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. Wnioskodawca wywiódł, iż będąc pracownikiem Instytutu L . i M. z siedzibą w P., który w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej wdraża projekty finansowane z bezzwrotnych środków pomocowych Unii Europejskiej, w okresie roku 2007 uczestniczył w bezpośredniej realizacji projektów podejmowanych w obszarze programów badań ramowych oraz Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG. Instytut jako pracodawca, kierując się wykładnią wskazaną w piśmie Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2006 r. (DD6-8213-8/06/DZ/412), pobierał z wynagrodzenia wypłacanego wnioskodawcy w powyższym okresie na zasadach ogólnych zaliczki na podatek dochodowy w pełnej wysokości.

Zdaniem wnioskodawcy powyższe czynności Instytutu są sprzeczne z wykładnią art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., w skrócie: u.p.d.o.f.), prezentowaną w orzecznictwie Wojewódzkich Sądów Administracyjnych: w Krakowie (sygn. akt: I SA/Kr 1555/06) i w Warszawie (sygn. akt: I SA/Wa 1896/07), w myśl której nie tylko podmiot będący beneficjentem pomocy, ale również pracownika tego podmiotu należy uznać za osobę bezpośrednio realizującą cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy UE, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f. Zatem otrzymywane przez M. G. w roku 2007 wynagrodzenie za pracę powinno podlegać zwolnieniu podatkowemu - w części, w jakiej było finansowane z bezzwrotnej pomocy UE. Oznacza to, że w wyniku pobierania przez Instytut zaliczek na podatek dochodowy powstała nadpłata w wysokości [...] zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00