Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 października 2009 r., sygn. I SA/Łd 487/09

 

Dnia 16 października 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Protokolant Asystent Sędziego Adrian Król po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2009 roku sprawy ze skargi Z. K. i B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2005 oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta S. ustalił Z. i B.K. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2005 w kwocie 12.254,70 zł. Wydając to rozstrzygnięcie organ podatkowy oparł się na złożonej przez B.K. informacji w sprawie podatku od nieruchomości, w której zgłosił do opodatkowania 5.000 m2 gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, 45.347 m2 pozostałych gruntów i 300 m2 budynków i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Postanowieniem z dnia [...] Prezydent Miasta S. wznowił z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego, gdyż w toku przeprowadzonej kontroli podatkowej wyszły na jaw nowe okoliczności faktyczne istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję.

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta S. uchylił w całości swoją decyzję z dnia [...] i ustalił małżonkom K. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2005 r. na kwotę 16.708,- zł. Organ podatkowy wskazał, że przedmiotem opodatkowania winny być cztery budynki znajdujące się na nieruchomości podatników tj.: hala produkcyjna o pow. 715,56 m2, parterowy budynek murowany o pow. 187,20 m2, w którym w czasie kontroli znajdowały się środki transportowe, budynek drewniany o pow. 71,30 m2, w połowie wykorzystywany na biuro oraz budynek murowany o pow. 94,25 m2. Organ zaznaczył, że wprawdzie na nieruchomości tej znajdował się jeszcze budynek o pow. 86,24 m2 jednak jego zdaniem nie podlegał opodatkowaniu, gdyż powołany w toku postępowania biegły zakwalifikował go jako ruinę. Cztery pozostałe obiekty były natomiast budynkami w rozumieniu prawa budowlanego, podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 1 i art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zmianami). Zdaniem organu bez znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego był stan techniczny tych budynków i ewentualnie wady w ich wykonaniu, bowiem na gruncie wymienionej ustawy nie było możliwe zwolnienie budynków od opodatkowania, nawet w sytuacji zaprzestania ich użytkowania ze względów technicznych. Możliwe było natomiast wyłączenie ich z tego powodu z kategorii budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, co w konsekwencji miało wpływ na wysokość stawki podatkowej. Organ pierwszej instancji uznał za wiarygodną informację podatnika, że w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje tylko 300 m2 w budynku o pow. 715,56 m2 i 35,65 m2 w budynku drewnianym o pow. 71,30 m2. Opodatkowaniem według stawki przewidzianej dla budynków lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą objęto więc powierzchnię 335,65 m2, natomiast pozostałą powierzchnię użytkową budynków (732,66 m2) uznano za niewykorzystywaną ze względów technicznych do prowadzenia działalności gospodarczej i opodatkowano według stawki dla pozostałych budynków lub ich części. Odnośnie do gruntów, na których posadowione były ww. budynki, organ administracji przyjął stawkę podatkową przewidzianą dla gruntów wykorzystywanych na cele gospodarcze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00