Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 września 2009 r., sygn. II SA/Sz 941/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak /spr./, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk Meder, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 września 2009 r. sprawy ze skargi M. C. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania wznowieniowego w przedmiocie wymiany i scalenia gruntów I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] r. , Nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz radcy prawnego R. S. kwotę [...] zł. obejmującą należny podatek od towarów i usług ,tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Starosta [...] postanowieniem z dnia [...] r., działając na podstawie art. 145 i art. 149 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku M.C. z dnia [...] r., wznowił postępowanie administracyjne dotyczące wymiany i scalenia gruntów jakie miało miejsce w obrębie [...], w gminie [...], w latach [...].
Następnie, decyzją z dnia [...], powołując się na art. 151 § 1 i art. 146 § 1 kpa w związku z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scaleniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 11, poz. 80 ze zm.) Starosta [...] odmówił uchylenia decyzji nr [...] r. wydanej przez Naczelnika Powiatu w [...] oraz decyzji nr [...] z dnia [...] r. wydanej przez Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w [...] Oddział w [...], zatwierdzających wymianę i scalenie gruntów przeprowadzonych we wsi [...] w gminie [...].
Uzasadniając decyzję Starosta wskazał, że w dniu [...] r. wpłynął wniosek M.C. dotyczący wznowienia postępowania zakończonego wydaniem wskazanych wyżej decyzji, w którym strona podała, że decyzje te zostały wydane w wyniku przestępstwa. W efekcie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego organ ustalił, że brak jest podstaw prawnych do przyjęcia, iż decyzje te zostały wydane w wyniku przestępstwa, ponieważ fakt taki nie został stwierdzony w żadnym postępowaniu karnym. Starosta zauważył, że przesłanka stanowiąca podstawę do stwierdzenia, że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, powinna zostać stwierdzona wyrokiem skazującym. Ponadto, stosownie do art. 146 § 1 kpa, uchylenie decyzji z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt 2 kpa nie może nastąpić, jeżeli od dnia wydania lub ogłoszenia decyzji upłynęło [...] lat.