Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 września 2009 r., sygn. II SA/Rz 644/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Zbigniew Czarnik /spr./ Sędziowie NSA Ryszard Bryk NSA Stanisław Śliwa Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 9 września 2009 r. sprawy ze skargi Rady Miejskiej na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wieloletniego programu inwestycyjnego gminy I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; II. stwierdza, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] czerwca 2009 r. [...] Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w S. W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. Nr [...] zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy S. W. p.n. "Poprawa stanu infrastruktury społecznej i technicznej oraz naukowo-dydaktyczno-gospodarczej w Gminie S. W. na lata 2009 - 2013 w części objętej załącznikiem nr 1 do uchwały, a oznaczonej nr 3, nr 8 oraz nr 61.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewoda wskazał, że powołanie w podstawie prawnej jedynie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. nr 142, z 2001 r. poz. 1591 ze zm./ dalej u.s.g., który daje podstawę do uchwalenia wieloletniego planu inwestycyjnego, bez odniesienia do art. 7 ust. 1 tej ustawy lub innych ustaw prawa materialnego narusza przepisy prawa. W ocenie organu nadzoru zadania gminy nie dotyczą tworzenia i rozwoju bazy naukowo - dydaktycznej i socjalnej uczelni wyższych. Jednostki samorządu terytorialnego, w tym gmina nie mogą przeznaczać środków na realizację innych zadań niż wynikające z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. System oświaty nie obejmuje kształcenia w szkołach wyższych, dlatego realizacja zamierzeń objętych uchwałą, a będących przedmiotem rozstrzygnięcia nadzorczego wychodzi poza prawem dopuszczone granice i z tego powodu działanie nadzorcze jest uzasadnione.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right