Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 września 2009 r., sygn. II SA/Po 15/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant st. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2009 r. sprawy ze skargi Zakładu Komunalnego w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [..] 2008r. Nr [..] w przedmiocie licencji na wykonanie krajowego transportu drogowego; oddala skargę. /-/A. Łaskarzewska /-/W. Batorowicz /-/B. Drzazga
Uzasadnienie
Pismem z 4 lutego 2008r. Kierownik Zakładu Komunalnego w K. zwrócił się do Starosty Powiatowego w P. o udzielenie Zakładowi licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej na okres 15 lat.
Starosta P. decyzją z dnia [..] 2008r. Nr [..] wydaną na podstawie art. 7 ust. 1 w zw. z art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) odmówił Zakładowi Komunalnemu w K. udzielenia licencji na krajowy transport drogowy.
W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, iż zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007r. Nr 155 poz. 1095 ze zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Konstrukcję zakładu budżetowego zawiera art. 24 ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), który wskazuje, że zakład budżetowy odpłatnie wykonuje wyodrębnione zadania i pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych. W ocenie Starosty cytowane przepisy oraz przepisy innych ustaw nie przyznają zakładowi budżetowemu zdolności prawnej. Zakład budżetowy nie wykonuje we własnym imieniu działalności gospodarczej, lecz wykonuje ją w imieniu jednostki, która go utworzyła. Dlatego też organ uznał, że zakład budżetowy nie spełnia wszystkich przesłanek określonych w ustawie o swobodzie działalności, których łączne występowanie uzasadniałoby uznanie go za przedsiębiorcę w rozumieniu powołanej ustawy. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym przepisów ustawy nie stosuje się do przewozów drogowych wykonywanych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami. Stąd należało wnioskodawcy odmówić udzielenia licencji.