Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 września 2009 r., sygn. I SA/Po 603/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Roman Wiatrowski (spr.) Sędziowie WSA Katarzyna Wolna - Kubicka WSA Szymon Widłak Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2009 r. sprawy ze skargi T.W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę /-/ S. Widłak /-/ R. Wiatrowski /-/ K. Wolna - Kubicka

Uzasadnienie

I SA/Po 603/09

UZASADNIENIE

T.W. w dniu [...] złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaty udziału kapitałowego ponad wartość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej.

W złożonym wniosku wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny.

W wyniku złożenia w dniu 28 czerwca 2007 roku wypowiedzenia umowy spółki jawnej, z dniem 31 grudnia 2007 roku zainteresowany przestał być wspólnikiem tej spółki. Postanowieniem sądu z dnia 30 stycznia 2008 roku wnioskodawca został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego jako wspólnik spółki. Ponadto, w dniu 17 stycznia 2008r. na formularzu NIP-3 zainteresowany złożył zgłoszenie aktualizacyjne do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wskazując zakończenie działalności gospodarczej z dniem 31 grudnia 2007 roku.

Dla potrzeb wypłaty udziału kapitałowego został sporządzony osobny bilans. Jako dzień bilansowy przyjęto, stosownie do art. 65§ 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeksu spółek handlowych ( Dz.U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.; dalej powoływany jako k.s.h.), ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia, tj. 31 grudnia 2007 r.

Umowa spółki przewiduje, że jej wypowiedzenie dokonane przez wspólnika nie powoduje rozwiązania spółki.

Wypłata udziału kapitałowego - w myśl umowy spółki - wspólnikowi ustępującemu lub spadkobiercy nie przystępującemu do spółki, następuje z majątku spółki w pieniądzu, w zakresie wkładu w ciągu 3 miesięcy od skutecznego wystąpienia, a pozostała część udziału zostanie wypłacona w gotówce w ciągu 2 następnych lat, w każdym z nich po 50% wartości udziału. Rzeczy wniesione do używania wspólnie, pozostają w spółce na zasadach odrębnie ustalonych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00