Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 września 2009 r., sygn. I SA/Lu 314/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 września 2009 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżony akt; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 26 listopada 2008 r. A. w L. skierowała do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego.

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że otrzymała od swojego udziałowca dopłaty na zasadach przewidzianych przepisami kodeksu spółek handlowych. Podkreśliła, iż neutralne podatkowo dopłaty nie są uznawane za przychód jak również koszt podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy podatku od osób prawnych, natomiast ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych obliguje do zapłaty podatku z tego tytułu.

W związku z powyższym zadała pytanie, czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony z tytułu dopłaty otrzymanej udziałowca będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia?

Następnie spółka powołując się na art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów stwierdziła, że skoro otrzymanie przez nią dodatkowych środków finansowych zwiększa możliwości działania spółki co w przyszłości zaowocuje zwiększeniem osiąganego przez nią przychodów, to podatek od czynności cywilnoprawnych będzie stanowił dla niej koszt uzyskania przychodów jako wydatek związany jej funkcjonowaniem. Zdaniem spółki z uwagi na powyższe należy przyjąć, że wydatek w postaci otrzymanych od właścicieli spółki dopłat należy do tej kategorii kosztów, których wprost nie można przyporządkować do konkretnego przychodu. Bez wątpienia jednak koszt zapłaconego podatku od czynności cywilno prawnych z tytułu otrzymanych dopłat jako niewyłączny w art. 16 ustawy o podatku dochodowym należy do tej kategorii kosztów, których poniesienie ma związek z działalnością gospodarczą prowadzoną przez spółkę, a zatem pośrednio jest związany z uzyskiwanym przez spółkę przychodem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00