Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 września 2009 r., sygn. II SA/Lu 280/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 września 2009 r. sprawy ze skargi G. S., A. S. i K. S. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania obiektu I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz G. S., A. S. i K. S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 25 marca 2009 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 10 lutego 2009 r. nakładające na G. F., A. S. i K. S. obowiązek wstrzymania użytkowania budynku gospodarczego użytkowanego dla potrzeb mieszkalnych, położonego na działce nr ewid. [...]44 w J. [...], gmina W. M.

W uzasadnieniu postanowienia Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyjaśnił, że z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynika, iż na działce nr ewid. [...]44 w J. do południowej ściany budynku składowego dobudowany został budynek gospodarczy o wymiarach 3,90 m x 4,50 m, wysokości od 2,40 m do 3,80 m, wykonany z cegły ceramicznej pełnej i ocieplony styropianem, który wykorzystywany jest jako lokal mieszkalny jednoizbowy dla trzech osób. Obiekt ten został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę jako obiekt gospodarczy w 1973 r., a następnie w latach 1992-1993 dokonano samowolnej zmiany sposobu użytkowania tego obiektu na cele mieszkalne. Współwłaścicielami działki, na której znajduje się ten obiekt są bracia A. S. i K. S. , a ich matka G. S. ma ustanowioną służebność osobistą dożywotnią polegającą na prawie korzystania z - części stodoły. Organ podkreślił, iż zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane, obowiązującej w dacie dokonania zmiany sposobu użytkowania, zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymagała zgody właściwego terenowego organu administracji państwowej. Nawet gdyby uznać, że zmiana sposobu użytkowania nastąpiła w 1995 r., jak sugeruje A. S. , to wymagała ona uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę w myśl art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, w brzmieniu obowiązującym w 1995 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00