Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Ol 701/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi J.K.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie opłaty planistycznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 5284 zł (pięć tysięcy dwieście osiemdziesiąt cztery złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt administracyjnych wynika, że Wójt Gminy J. decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" ustalił od J. K. M. na rzecz Gminy J. jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonych w obrębie geodezyjnym J., oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki nr "[...]" oraz działki o nr "[...]" (w części oznaczonej symbolem MN) w wysokości "[...]" w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy J. terenu wsi J. i zbyciem nieruchomości. Ponadto organ nakazał uiszczenie ustalonej kwoty w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

W uzasadnieniu decyzji organ powołał się na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzony uchwałą Rady Gminy J. z dnia "[...]" nr "[...]", który spowodował zmianę funkcji działek objętych decyzją z nieruchomości rolnej na cele zabudowy mieszkaniowej i wskazał, że uchwałą tą dla terenu tych działek ustalono wysokość stawki procentowej mającej wpływ na wzrost ich wartości w wysokości 30%. Wójt podniósł także, że operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego sporządzony został zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także zawiera informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości, co umożliwiło przyjęcie tej wyceny jako właściwej do celów ustalenia jednorazowej opłaty. Organ powołał się na przepis art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym, jeśli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt pobiera jednorazową opłatę, ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy, a jej wysokość nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Ponieważ J. K. M. sprzedała objęte decyzją nieruchomości, zasadne było ustalenie opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00