Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 lipca 2009 r., sygn. II SA/Rz 163/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Zbigniew Czarnik Sędziowie WSA Jolanta Ewa Wojtyna NSA Małgorzata Wolska /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 22 lipca 2009 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego -skargę oddala-

Uzasadnienie

Decyzja dnia [...]r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w R., po rozpatrzeniu odwołania S.B. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r. nr [...] nakazującej M. i S.B. rozbiórkę samowolnie wybudowanego obiektu, dobudowanego do budynku mieszkalnego, usytuowanego na działce o nr ewid. 127/4 położonej w miejscowości Z., postanowił utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję. W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 Kpa.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że Powiatowy Inspektor decyzją z dnia [...]r nakazał M. i S.B. rozbiórkę samowolnie wybudowanego obiektu, dobudowanego do budynku mieszkalnego, usytuowanego na działce o nr ewid. 127/4 z uwagi na to, że obiekt ten narusza przepisy techniczno-budowlane zawarte w rozporządzeniu Ministra Administracji Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki (Dz. U. Nr 17, poz. 62 ze zm.) w zakresie nie zachowania niezbędnej ochrony przeciwpożarowej. W sprawie została wyczerpana przesłanka z art. 37 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego z 1974r.

S.B. wniósł odwołanie od tej decyzji. Jego zdaniem organ I instancji nie wykazał, że zostały spełnione przesłanki z art. 37 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego w zakresie powodowania niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia, czy też niedopuszczalnego pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia. Jedynie stwierdzenie naruszenia przepisów technicznych dotyczących sytuowania budynków nie oznacza automatycznie niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia, a organ nadzoru budowlanego musi wykazać, że samowola budowlana spowodowała rzeczywiste niebezpieczeństwo. Organ nie rozważył możliwości wprowadzenia zmian lub przeróbek w zrealizowanej inwestycji przez co naruszono art. 7, 77 i 80 Kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00