Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. II SA/Ol 148/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2009 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Uczelnianej Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie stypendium socjalnego na wyżywienie i mieszkanie oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Wydziałowa Komisja Stypendialna Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu odmówiła przyznania M. K. stypendium socjalnego, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowego w roku akademickim 2008/2009 wskazując, iż wnioskodawca przekroczył wysokość dochodu uprawniającą do otrzymania stypendium socjalnego.
Od wymienionej decyzji organu I instancji odwołanie wniósł M. K. argumentując, że 12 września 2008r. narodził mu się syn, który zwiększył skład jego rodziny z 4 do 5 osób. Sytuacja ta nie została jednak uwzględniona przez organ i z tego powodu wniosek został odrzucony z przyczyny przekroczenia dochodu. Odwołujący się oświadczył, iż dziecko jest na utrzymaniu zarówno jego, jak i matki dziecka A. M., będącej także studentką UWM. Rodzice dziecka nie są jednak małżeństwem studenckim.
Decyzją z dnia "[...]" Uczelniana Odwoławcza Komisja Stypendialna Uniwersytetu utrzymała w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przytoczył treść przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym mających zastosowanie w sprawie wskazując, że stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe ma prawo otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. W roku akademickim 2008/2009 ustalono, że wysokość dochodu na osobę w rodzinie uprawniająca do ubiegania się o stypendium wynosić będzie 500 zł. Organ odwoławczy wskazał, na przekroczenie w rodzinie skarżącego dochodu uprawniającego do otrzymania stypendium. Miesięczny dochód netto rodziny odwołującego się wyniósł bowiem 566,68 zł. Odnosząc się do niezaliczenia dziecka M. K. do składu rodziny studenta, organ II instancji wyjaśnił, że z zapisów § 11 ust. 12 Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu z dnia 1 października 2007r. wynika, że na dziecko wnioskodawcy od matki dziecka nie zostały zasądzone alimenty, a więc sytuacje materialną studenta określa się na podstawie dochodów rodziców bez wliczania osoby dziecka do rodziny studenta.