Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. II SA/Go 323/09

Dnia 15 lipca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant ref. staż. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2009 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2009r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, powołując się na przepis art. 105 § 1 w zw. z art. 110 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.- dalej jako: Kpa ), umorzył postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych prowadzonych w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej (rozbudowa budynku mieszkalnego - nadbudowa nad istniejącym garażem) na działce nr [...].

W uzasadnieniu decyzji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako: PINB) wskazał, iż po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie robót budowlanych prowadzonych w ww. budynku mieszkalnym, podczas przeprowadzonych z udziałem stron dnia [...] września 2008r. oględzin ustalono, że jeden z właścicieli - S.J. uzyskała na mocy decyzji nr [...] z dnia [...] lipca 2002r. pozwolenie na rozbudowę tego budynku, polegającą na nadbudowie dwóch kondygnacji nad istniejącym garażem. W wyniku oględzin ustalono, iż nadbudowa nad istniejącym garażem, sprawdzona po obrysie, wykonana została zgodnie z projektem budowlanym. Stwierdzono natomiast, że zmianie uległo usytuowanie schodów prowadzących z ogrodu na taras na parterze, przy czym zmiana ta nie spowodowała przybliżenia do granicy działki sąsiedniej. Organ I instancji podniósł, że analiza zatwierdzonego projektu budowlanego wskazuje, że odległość nadbudowy od granicy z działką sąsiednią powinna wynosić 276 cm (147 cm + 129 cm). W toku oględzin ustalono zaś, że odległość ta wynosi 280 cm. Ponadto, w trakcie prowadzonych czynności ustalono, że inwestor wykonał dodatkowo otwory okienne w części parteru i pierwszego piętra oraz drzwi wejściowe z tarasu do aneksu kuchennego (na parterze). PINB stwierdził również, że ściana z otworami znajduje się w odległości 4,35 m od granicy działki. Organ zwrócił uwagę na treść § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz.U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), zgodnie z którym budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy. Tym samym odległość ściany z otworami od działki sąsiedniej jest prawidłowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00