Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Sz 72/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Henryk Dolecki, Sędzia WSA Maria Mysiak, Protokolant Michał Iwanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 maja 2009 r. sprawy ze skargi D. i K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących D. i K. P. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu wspólnego wniosku Państwa D. i K. P., oraz Państwa B. i K. G., działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Urzędu Miejskiego, decyzją nr [...] z dnia [...]r. zatwierdził przedłożony przez nich projekt podziału ich nieruchomości, położonych w obrębie ewidencyjnym nr [...] miasta [...], a oznaczonych działkami ewidencyjnymi nr [...] - na działki nr [...] i [...]; nr [...] - na działki nr [...] i [...], oraz nr [...] - na działki nr [...] i [...].
Decyzja ta stała się ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Wnioskiem z dnia [...]r. D. i K. P., reprezentowani przez adw. M. K., wnieśli o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji podziałowej wskazując, iż wydana ona została z naruszeniem przepisów o właściwości, albowiem w jej treści nie wskazano, jaki podmiot ją wydaje, oraz została wydana z rażącym naruszeniem art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami polegającym na braku zapewnienia, przy dokonywaniu podziału działek, dostępu do drogi publicznej wyodrębnionym działkom nr [...] i [...], a także z naruszeniem przepisów art. 7 i 9 kpa, polegającym na braku poinformowania stron postępowania o konsekwencjach ich działań oraz braku uwzględnienia w toku postępowania słusznego interesu stron i art. 107 § 1 kpa, polegającym na braku wskazania organu i podpisu osoby upoważnionej do wydania decyzji na mapie stanowiącej załącznik do decyzji. Ponadto decyzja została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie, albowiem organ w sposób nieprawidłowy ustalił krąg stron postępowania poprzez uznanie za stronę i skierowanie decyzji także do B. i K. G. Według skarżących decyzja ta była też niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały, gdyż organ w sentencji wskazał niewykonalny warunek w postaci obciążenia nieruchomości osób trzecich oraz nieruchomości, które nie mają dostępu do drogi publicznej, służebnościami.