Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Po 343/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia NSA Barbara Kamieńska (spr.) Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi R. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 1[..] marca 2008 r. nr [..] w przedmiocie negatywnego uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy terenu I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Starosty Z. z dnia [..] stycznia 2008r. nr [..] II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania III. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane. /-/ D. Rzyminiak - Owczarczak /-/ B. Drzazga /-/ B. Kamieńska
Uzasadnienie
W toku postępowania administracyjnego - wszczętego wnioskiem R. S. i A. Sz. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie stawów rybnych na działkach nr [...]-[...],[...],[...],[...],[...]-[...],[...]-[...],[...]-[...] położonych w B. - Wójt Gminy Z. zwrócił się na podstawie art. 106 kpa oraz art. 64 ust. 1 w związku z art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 17 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 zez zm.) do Starosty Z. o uzgodnienie projektu decyzji w tej sprawie w zakresie ochrony gruntów rolnych.
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2007 r. Starosta Z. negatywnie ustosunkował się do tego zamierzenia. W uzasadnieniu ustalił na podstawie mapy glebowo-rolniczej, że grunty składające się na teren planowanej inwestycji "stanowią gleby pochodzenia organicznego - torfy niskie i podlegające szczególnej ochronie". Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.) ochrona gruntów rolnych polega na zachowaniu istniejących torfowisk i oczek wodnych jako naturalnych zbiorników wodnych.