Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Po 224/09
Dnia 30 czerwca 2009 roku. Referendarz Sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu - Robert Talaga po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 czerwca 2009 roku wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od stycznia do czerwca 2004 roku postanawia: przyznać prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych /-/ R. Talaga
UZASADNIENIE
Dnia 18 lutego 2009 roku spółka A wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...], nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z dnia [...], nr [...] określającą dla spółki A zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do czerwca 2004 roku w łącznej kwocie 2.093.094,33 zł.
W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu w wysokości 8.345,00 zł, spółka złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
We wniosku spółka wskazała, że praktycznie nie prowadzi żadnej działalności. Ponadto wyjaśniła, że w okresie od 11 października 2005 roku do 24 stycznia 2009 roku J.L. był aresztowany w związku z prowadzonym dochodzeniem, co spowodowało zaprzestanie działalności zarówno jego firmy działającej pod nazwą P.W. "J" jak i spółki A, którą skarżący prowadzi z żoną - L.J.-L. Już przed aresztowaniem praktycznie cały majątek należący do skarżących był przedmiotem zastawu wielu kredytów bankowych udzielonych przez banki na inwestycję pod nazwą "[...]". Po aresztowaniu i zaprzestaniu działalności banki wypowiedziały umowy kredytowe w czasie, gdy skarżący był aresztowany, a urząd kontroli skarbowej - zdaniem strony skarżącej - przeprowadził tendencyjne kontrole w firmie P.W. "J" i spółce A. W związku z tymi przed wydaniem decyzji Urząd Skarbowy w L. oraz Urząd Celny w L. dokonały zabezpieczeń na całym majątku ruchomym i nieruchomym J. L. oraz jego firmy. Formalnie skarżący wraz z żoną są właścicielami kilku nieruchomości, lecz praktycznie nie mogą tym majątkiem dysponować w szczególności nie mogą go sprzedać. W postępowaniu przed WSA skarżący wielokrotnie zwracali się o udzielenie prawa pomocy w formie zwolnienia od kosztów postępowania i częściowe zwolnienia uzyskiwali. Sytuacja majątkowa nie zmieniła się na lepszą, natomiast bardzo pogorszyła się sytuacja zdrowotna L. J - L. przez długotrwały stres i przebywa ona na zasiłku rehabilitacyjnym.