Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Łd 193/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant asystent sędziego Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi A Spółki jawnej Henryk P., Piotr P., Elżbieta S. - P. z siedzibą w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę

 

UZASADNIENIE

III SA/ Łd 193/09

UZASADNIENIE

Starosta Z. postanowieniem z dnia [...] Nr [...], wydanym na podstawie art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, odmówił E. spółce jawnej H. P., P. P.. E. S. - P. w K. wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu handlowo - usługowego o powierzchni użytkowej 555,19 m. kw. w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z częścią handlowo - usługową w parterze usytuowanym na działkach nr ewid. 171, 172, 79/12, 80/5 położonych w Z. przy ulicy D.

W uzasadnieniu postanowienia organ wyjaśnił, iż inwestor złożył pismo o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu handlowo - usługowego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z częścią handlowo - usługową. Z podaniem wystąpił przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie stwierdzając, że zaświadczenie takie jest potrzebne celem dokonania przeniesienia prawa własności lokalu na nabywcę w wyniku zawartej umowy przedwstępnej sprzedaży tego lokalu. Zgodnie z definicją samodzielnego lokalu, zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, lokalem takim jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczona na pobyt stały ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu określonych potrzeb mieszkaniowych. Izba lub zespół izb, co do których starosta stwierdza spełnienie wymagań samodzielnego lokalu muszą zatem znajdować się w obrębie budynku, o takim zaś można mówić z momentem zakończenia jego budowy zgodnie z art. 54 lub 55 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), tj. zgłoszenia zakończenia budowy i braku sprzeciwu właściwego organu w tym zakresie, a w przypadku art. 55 tej ustawy z momentem wydania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Samodzielny lokal zgodnie z powołaną wyżej definicja ma służyć zaspokajaniu określonych potrzeb, a co za tym idzie musi nadawać się do użytkowania. To zaś podlega badaniu przez organ przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W doktrynie podkreśla się, iż " cechę samodzielności lokal musi uzyskać przed wyodrębnieniem, dopóki trwają prace wykończeniowe lub adaptacyjne, dopóty wyodrębnienie nieruchomości lokalowej nie może nastąpić".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00